Mikor válasszuk a párkapcsolati mediációt?
Manapság nem könnyű kiigazodni a párkapcsolati segítségnyújtás különböző alternatívái között. Párterápia? Mediáció? Hasonló fogalmak sorakoznak egymás után a Google találatok között. Íme néhány támpont ahhoz, hogy megtaláljuk a számunkra legideálisabb megoldás...
Milyen esetekben nyújthat segítséget a párkapcsolati mediáció?
Hogyha úgy érzitek eltávolodtatok egymástól és szeretnétek újra rátalálni az egyensúlyra,
ha ismét hasonló vitákba keveredtek és nem találjátok a kiutat,
ha bántás nélkül szeretnétek egymáshoz szólni, megoldásokat találni,
ha szeretnétek rálátni saját, a másik és a kapcsolat dinamikájára,
ha szívesen dolgoznátok a kapcsolatotokon gyakorlati feladatokkal,
ha szükségét érzitek egy biztonságos közegnek.
A mediáció a párterápiához képest egy rövidebb folyamat és fókuszáltabb, konkrétabb témákkal és célokkal dolgozik. Lehet szó pár alkalmas ülésről (pl. konkrét konfliktus esetén) vagy egy átfogó folyamatról, amely a bizalmat és a párok közötti kommunikációt igyekszik fejleszteni. A párok integrálni tudják hétköznapjaikba a gyakorlatorientált mediációs technikák segítségével tanultakat, melynek eredményeként egyre inkább képessé válnak maguk mögött hagyni játszmáikat és negatív berögződéseiket.
Melyek azok a témák, amelyekben a mediátor segíthet?
Elhidegülés, eltávolodás, szexuális problémák, anyagai gondok, krízisek a családban, munkanélküliség, válás fontolgatása, gyermekvállalás utáni krízis, gyermekvállalási problémák, új család alapítása válás után, szabadidő eltöltése, bizalomvesztés, elköteleződés, intimitás hiánya, kommunikációs problémák, szerepelvárások, féltékenység, külső kapcsolat megjelenése.